Sposoby przekazywania ciepła przez grzejniki

Sposoby przekazywania ciepła przez grzejniki

Zasadniczą funkcją grzejników jest przekazanie do pomieszczeń ciepła, które napływa do nich z wodą krążącą w całej instalacji grzewczej. Efektywność systemu cieplnego będzie przede wszystkim zależeć od sposobu przekazywania ciepła przez wybrane do mieszkania lub domu grzejniki. Najpopularniejsze rozwiązania to konwekcja oraz promieniowanie, z których jeden zawsze przeważa w określonym typie grzejników.

Sposób, w jaki grzejniki oddają ciepło do wnętrza, zasadniczo wpływa na komfort panujący w ogrzewanych pomieszczeniach. Bardzo ważne jest zatem właściwe dobranie grzejników pod kątem sposobu oddawania przez nie ciepła. Konwekcja czy promieniowanie, każda z tych metod posiada swoje wady i zalety. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym systemie grzewczym oba te systemy występują razem, tak więc każdy kaloryfer ogrzewa pomieszczenie przez konwekcję i przez promieniowanie równocześnie. To ich udział w ogólnej ilości oddawanego ciepła jest różny, w zależności od zastosowanego systemu ogrzewania. Czynnikiem decydującym o tym, który sposób przekazywania ciepła przeważy w określonym rodzaju grzejnika, jest konstrukcja grzejnika.

Promieniowanie

Ten sposób przekazywania ciepła przez grzejniki działa tak, że grzejnik oddaje ciepło, które jako promieniowanie podczerwone swobodnie przechodzi przez powietrze, ogrzewając je w minimalnym stopniu oraz zostając przejęte przez rzeczy znajdujące się w pomieszczeniu oraz jego ściany. Warto zaznaczyć, że ogrzewaniu promieniowemu nie towarzyszą praktycznie żadne ruchy powietrza w pokoju, co będzie świetnym rozwiązanie dla alergików. Jako wadę systemu możemy wymienić nierównomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu, która maleje wraz ze wzrostem odległości od grzejnika. W przeciwieństwie do konwektorów, promienniki zapewniają silniejsze odczucie ciepła przy zużyciu tej samej ilości energii.

Konwekcja

Konwekcja to w skrócie ruch powietrza w pomieszczeniu. Grzejnik opierający się na systemie konwekcyjnym będzie ogrzewał otaczające go powietrze. Oznacza to, że ciepłe powietrze, jako lżejsze będzie unosić się, a na jego miejsce napłynie od dołu chłodniejsze. Ciepło odbierane jest od kaloryfera przez powietrze, które opływa jego ścianki, a po ogrzaniu, unosi się do góry. Właśnie tak powstaje ruch powietrza, który rozchodząc się w pomieszczeniu, nagrzewa ściany oraz wszystkie rzeczy znajdujące się w jego wnętrzu. W ten sposób zapewniamy równomierne rozchodzenie się ciepła po ogrzewanym pomieszczeniu, jednak jego rozkład nie będzie idealnie jednolity. Pojawią się miejsca cieplejsze oraz chłodniejsze. Należy też zaznaczyć, że krążące powietrze nosi ze sobą kurz oraz wszelkie zanieczyszczenia, które niekorzystnie działają na osoby cierpiące na alergie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *