Pionowa przegroda budynku, która spełnia funkcję osłonową lub konstrukcyjną, to ściana. Ściany możemy podzielić na:
– osłonowe zewnętrzne,
– konstrukcyjne wewnętrzne,
– konstrukcyjno-osłonowe zewnętrzne,
– działowe.
Ponadto, w budynkach mogą występować ściany osłonowe wewnętrzne, których przeznaczeniem nie jest jednak osłona budynku od czynników atmosferycznych, ale oddzieleni dwóch wnętrz o różnej temperaturze, hałaśliwości, lub wilgotności. Ściany takie są odmianą ścian działowych.
W zależności od położenia w stosunku do poziomu terenu ściany dzielimy na podziemne i nadziemne, a w zależności od poziomu kondygnacji w budynku, na ściany piwnic, pięter, poddasza. W ścianach występują często różne elementy dodatkowe, wpływające na ich konstrukcję, cechy użytkowe, lub wygląd zewnętrzny. Do elementów tych zaliczamy okna i element konstrukcyjny przekrywający otwór okienny, zwany nadprożem. Ponadto zwieńczenie całości ściany lub jej części nazywa się gzymsem. Gzymsy dzielą się na wieńczące, oraz międzypiętrowe – tzw. kordonowe. Podstawa ściany w poziomie terenu ma zazwyczaj kształt odsadzki poziomej, która nazywa sie cokołem. element ściany pomiędzy dwoma otworami okiennymi, na którym opiera się nadproże, nazywamy filarem międzyokiennym, a część ściany pod oknem – ława podokienna.
Ława podokienna często ma mniejszą grubość niż reszta ściany, przez co powstaje we wnętrzu wnęka podokienna wykorzystywana na umieszczenie grzejnika lub szafki podokiennej.
Dodaj komentarz