Jak oczyścić ściany z plam i zacieków?

Jak oczyścić ściany z plam i zacieków?

Remontowanie swojego domu bywa wyborem, zaplanowanym działaniem, aktywnością, która chcemy podjąć, ponieważ tak właśnie chcemy, ponieważ czujemy taką właśnie potrzebę. Bywa jednak i tak, że remont domu staje się absolutną koniecznością, obowiązkiem do wykonania, na przykład, dlatego, że właśnie mieliśmy jakiś wypadek, doszło do zalania mieszkania i ściany pełne są plam i zacieków. Jak je usunąć? Jak je sprzątnąć? Co zrobić, żeby rzeczywiście nasz dom znów wyglądał dobrze? Poniżej kilka sposobów na usuwanie plam ze ścian.

Pierwszym etapem takich prac remontowych powinno być zdiagnozowanie stanu technicznego ścian. Nie powinny się one ani rozwarstwiać, ani odpadać. Nie powinny pylić ani się kruszyć. A już na pewno nie powinny być zawilgocone. Jeżeli takie są, to pierwszą czynnością przed rozpoczęciem remontu powinno być ich osuszenie. To również pozwoli na usunięcie wszelkich mikroorganizmów, które ewentualnie mogłyby doprowadzić do powstania pleśni czy grzybów. Te zaś byłyby szczególnie szkodliwe.

Przygotowując ściany należy pamiętać o usunięciu zniszczonych fragmentów, farby, tapety czy innej okładziny. Należy odpowiednio zadbać o osuszenie i wyczyszczenie ściany. Po tym, może okazać się, że ściana jest nieco zniszczona i wymaga naprawy. Wszelkie dziury należy, więc załatać, wygładzić. Dzięki temu uzyskamy odpowiednią powierzchnię do malowania. Po naprawie ścianę również należy oczyścić z kurzu i pyłu.

Osuszanie ścian należy przeprowadzić przy użyciu nowoczesnych technik i technologii. Oczywiście, trzeba przy tym zachować zasady osuszania. Temperatura pomieszczenia nie może przekraczać 35 stopni, a samo pomieszczenie musi być wentylowane, żeby usuwana wilgoć znalazła odpowiednie ujście. Dobrze jest skorzystać tutaj z pomocy specjalistów do osuszania, żeby nie zrobić sobie większych szkód.

Ważne jest też usuwanie mikroorganizmów. Oczywiście, ważny jest powód ich pojawienia się na ścianie. Skąd się wzięły i jak się znalazły w naszym pomieszczeniu. Jeżeli są wynikiem złej wentylacji, to usunięcie powierzchowne powinno wystarczyć. Jeżeli zostały naniesione podczas powodzi czy zalania, może się okazać, że konieczna będzie głębsza ingerencja. Oczywiście, w jednym i drugim przypadku konieczne jest oczyszczenie danego miejsca, zastosowanie środków grzybobójczych i zabezpieczenie miejsca farbą izolacyjną. Bez tego, remont nie ma najmniejszych szans powodzenia, ponieważ po krótkim czasie pleśń znów wydostanie się na zewnątrz, zaraz po jej usunięciu.

Po sprawdzeniu przyczepności i wiązania tynków ze ścianami można przystąpić do dalszych prac. Oczywiście, jeżeli tynk nie trzyma się ściany należy go w całości skuć i od nowa położyć. Jeżeli jednak dobrze się trzyma to wystarczy jedynie załatać powstałe ubytki i przystąpić do malowania. Warto zadbać o stworzenie odpowiednich warunków. Powinno być stosunkowo ciepło, żeby farba szybko wysychała i można było systematycznie wietrzyć pomieszczenie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *