Wybór oświetlenia do mieszkania

Wybór oświetlenia do mieszkania

Światło pełni bardzo ważną rolę w naszym życiu. Jest to tak oczywiste, że często zapominamy o tym, jakie znaczenie ma dla nas prawidłowe oświetlenie mieszkania. Powinno być do dla nas bardzo istotne, ponieważ Polska należy do ciemnej strefy geograficznej, co oznacza, że większą część roku spędzamy w blasku lamp, nie słońca. To więc od światła zależy nasz nastrój, zdolność do pracy oraz do efektywnego wypoczynku. W mieszkaniu powinna panować harmonia pomiędzy różnymi rodzajami oświetlenia. Pamiętaj, że w każdym pomieszczeniu powinno znaleźć się kilka źródeł światła.

Przy wyborze lamp mieszkaniowych należy wziąć pod uwagę upodobania oraz tryb życia domowników. Otóż jedni preferują pomieszczenia bardzo jasne, inni wolą półmrok i łagodne światło lampki. Osobiste preferencje to jedno, rodzaj pracy drugie. Jeśli wiele godzin spędzamy przy biurko będziemy potrzebować specjalnego oświetlenia. Pamiętajmy też o tym, że światło pełni rolę dekoracyjną. Pomaga aranżować daną przestrzeń, wydobywa walory wnętrza, ożywia kolory, a nawet potrafi optycznie powiększyć pomieszczenie.

Oświetlenie salonu
To w salonie spędzamy większość swojego wolnego czasu i wykonujemy czynności, które wymagają światła o różnym natężeniu. Potrzebne zatem będzie oświetlenie ogólne oraz miejscowe. W przestronnych pomieszczeniach w roli światła sufitowego możemy wykorzystać żyrandole lub lampy z dużymi, ozdobnymi kloszami. Z kolei w małym salonie lepiej użyć plafonów lub reflektorów halogenowych. Ważne jest, aby wybrana lampa równomiernie oświetliła cały salon oraz współgrała z jego aranżacją. Teraz możemy przejść do dodatkowego oświetlenia, które potrzebne jest w miejscu, gdzie oddajemy się wieczornej lekturze czy filmowemu seansowi. Najlepiej sprawdzi się lampa z możliwością regulacji, pozwalająca dopasować strumień światła do indywidualnych potrzeb. Bardzo ważne dla naszych oczu jest podświetlenie przestrzeni za telewizorem.

Oświetlenie kuchni
W kuchni powinniśmy zamontować kilka źródeł światła. Zacznijmy od oświetlenia sufitowego, które powinno wypełniać całe wnętrze ciepłą barwą. W ten sposób zapewnimy przytulny klimat rodzinnej kuchni oraz zapewnimy sobie ogólne oświetlenie pomieszczenia. Zwracaj uwagę na to, żeby wybrane lampy nie tylko umilały domownikom wspólnie spędzony czas, ale również możliwie najskuteczniej ułatwiały wykonywanie codziennych czynności. W tym celu najlepiej zastosować dodatkowe światło umieszczone nad stołem, kuchennym blatem lub zlewozmywakiem. Nie zapominajmy o części jadalnej, w której idealnie sprawdzą się zarówno lampy wiszące, jak i rozmieszczone w regularnych odstępach punkty świetlne w postaci halogenów lub innych rozwiązań. Kolejne źródło światła powinno znajdować się pod szafkami wiszącymi tak, aby równomiernie rozświetlić powierzchnie blatów roboczych, co znacznie ułatwia przygotowywanie posiłków i codzienną, domową krzątaninę.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *