Jakie lampy wybrać do łazienki?

Jakie lampy wybrać do łazienki?

Właściwie dobrane oświetlenie wnętrz jest bardzo ważne dla komfortu domowników, jednak nie tylko. Otóż światło potrafi zmieniać proporcje pomieszczeń, wprowadzać do nich chłodny rys lub przytulną atmosferę. Budują klimat pomieszczenia, oświetlenie wpływa na nastrój jego użytkowników. Łazienka należy do tych przestrzeni, które wymagają dobrze przemyślanego oświetlenia.

Bardzo często łazienki są pozbawione okna i jedyne, na co możemy liczyć to sztuczny blask lamp i kinkietów. Jest to miejsce, gdzie chcemy się zrelaksować po ciężkim dniu, nabrać energii rankiem i dokonać zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jest zatem, aby wprowadzone tam światło było jasne oraz nie budowało ciemnego i przytłaczającego klimatu. Podpowiadamy, co w łazienkowej przestrzeni sprawdza się najlepiej.

Organizacja przestrzenna
Zasada jest tu prosta im większa powierzchnia, tym więcej źródeł światła potrzebujemy. Łazienka powinna być pomieszczeniem jasnym i równomiernie oświetlonym. Duża ilość źródeł światła będzie potrzebna szczególnie tam, gdzie wnętrze urządzono w ciemniejszych tonacjach. W jasnych łazienkach możemy z kolei postawić na minimalizm. Pamiętaj, że odbijające się od jasnych powierzchni światło będzie dodatkowo powiększać optycznie pomieszczenie. Wnętrze należy podzielić na konkretne strefy – oświetlenie główne (górne), funkcyjne (boczne) oraz w razie potrzeby dodatkowe (dekoracyjne).

Oświetlenie główne
Żyrandole raczej się tu nie sprawdzą i lepiej użyć zabudowanych plafonów, umieszczonych na środku sufitu. Można też skorzystać z halogenowych reflektorków lub bezpieczniejszego i oszczędniejszego oświetlenie LEDowego. Moc żarówek w łazience zależy od naszych potrzeb i wielkości pomieszczenia. Najczęściej zaleca się, aby pomieszczenie o wielkości ok. 10 mkw. oświetlały cztery oprawy z żarówkami o mocy 50W. Najlepiej jednak stworzyć swój indywidualny projekt lub poprosić o radę na stronie sklepu mateomarket.pl.

Oświetlenie funkcyjne
Chodzi tu o oświetlenie nad lustrem, z racji wykonywanych tu precyzyjnych czynności. Światło powinno padać na osobę stojącą przed umywalką tak, aby równomiernie oświetlać twarz. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch opraw po obu stronach lustra lub kilku opraw u góry i paru po bokach. Pamiętaj, aby nie umieszczać lampek na ścianie naprzeciw lustra, ponieważ odbicia nie pozwolą na to, aby spokojnie się w nim przejrzeć.

Oświetlenie dekoracyjne
Dodatkowe doświetlenie buduje specyficzny nastrój. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, które dedykowane jest szczególnie do tych łazienek, które posiadają dużą wannę, w której mamy zamiar relaksować się po ciężkim dniu. Podczas takiej kąpieli górne światło nie jest potrzebne i zupełnie wystarczą drobne panele LEDowe, które rozświetlą tylko to, co powinno być rozświetlone, zapewniając błogi odpoczynek.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *