Jak wybrać idealny okap?

Jak wybrać idealny okap?

Okap to wyjątkowo praktyczne urządzenie dla każdego, kto dużo czasu spędza w kuchni. Buchająca z garnków para i unoszące się w powietrzu rozmaite aromaty mogą uprzykrzyć codzienną krzątaninę. W końcu intensywne zapachy, roznoszący się tłuszcz, dym, nadmierna wilgoć oraz zbyt wysoka temperatura nie są czymś, bez czego nie wyobrażamy sobie życia. W pozbyciu się tych elementów z naszego otoczenia pomoże nam okap.

Głównym zadaniem okapu kuchennego jest neutralizowanie wszystkich niegodności, związanych z gotowaniem. Jak jednak wybrać ten idealny? Tak naprawdę wiele zależy od tego, jak urządziliśmy naszą kuchnię. Wyjaśniamy, na co zwracać uwagę przy wyborze okapu.

Pochłaniacz czy okap?
Na rynku znajdziemy dwa rodzaje okapów: wyciągi i pochłaniacze. Pierwszy ma za zadanie zasysać powietrze z parą i niepożądanymi zapachami, a następnie wyrzucać je na zewnątrz. Oznacza to, że urządzenie podłączane jest do przewodu kominowego, pracując w układzie otwartym. Pochłaniacz działa na nieco bardziej skomplikowanych zasadach. Otóż pracuje w układzie zamkniętym, a więc pobrane przez niego powietrze oczyszczane jest z tłuszczu, zapachów i dymu, a następnie z powrotem wydmuchane do kuchni. Obecnie częściej stosuje się pochłaniacze, ponieważ w wielu kuchniach nie ma możliwości podłączenia okapu do przewodu kominowego. Należy zaznaczyć, że pochłaniacz wymaga regularnej wymiany filtrów węglowych.

Dostępne funkcje
Nie powinniśmy używać wyciągu w pomieszczeniu, gdzie znajdują się urządzenia odprowadzające spaliny do kominów o ciągu naturalnym, czyli kocioł, kominek, koza lub podgrzewacz gazowy z otwartą komorą spalania. Chodzi o to, że w szczelnym domu wyciąg może odwrócić ciąg w kominie i spowodować zasysanie spalin do domu. Pamiętajmy, żeby salon z otwartą kuchnią traktować jako jedno pomieszczenie. Kuchnia powinna być wyposażona w dwa przewody wenty¬lacyjne, ponieważ we wnętrzu z jednym kanałem wentylacyjnym i kuchenką gazową, pozbawimy pomieszczenie wentylacji grawitacyjnej. Wówczas wylot z okapu należy wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną i zakończyć klapą zwrotną. Zarówno wyciągi, jak i pochłaniacze można bez przeszkód stosować w domach z wentylacją mechaniczną.

Czym się kierować przy wyborze?
Istotnym czynnikiem decydującym o wyborze odpowiedniego okapu jest jego wygląd. Powinniśmy wybrać model, który idealnie skomponuje się ze stylem kuchennego wnętrza. Szeroki wybór okapów gwarantuje sklep internetowy mateomarket.pl. Do wyboru mamy również wiele rodzajów okapów, które dzieli się ze względu na miejsce montażu. Możemy wybrać okap przyścienny, wyspowy, narożny, czy szufladkowy oraz okapy przeznaczone do zabudowy. Jednym z kryteriów wyboru okapu będzie jego szerokość. Otóż powinna być ona dobrana stosowanie do szerokości płyty grzewczej.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *