ABC oświetlenia ogrodowego

ABC oświetlenia ogrodowego

Nie ma nic przyjemniejszego niż letni wieczór spędzony w zielonym, pachnącym i klimatycznie oświetlonym ogrodzie. Dobrze dobierając lampy sprawimy, że nasz ogród będzie prezentował się wyjątkowo. Pamiętajmy jednak, że oświetlenie nie służy tylko i wyłącznie prezentacji spektakularnych rabatek i zagonek, ale pomaga również rozwidnić drogę do domu i innych strategicznych punktów. Podpowiadamy jak praktycznie i estetycznie dobrać lampy ogrodowe.

Właściwie dobrane światło w ogrodzie doda urody całej działce. Strategicznie rozmieszczone lampy wydobędą z ogrodu walory estetyczne oraz pomogą bezpiecznie do niego dotrzeć, znaleźć klucze, czy otworzyć drzwi. Co więcej, dobrze oświetlony dom i ogród nie zachęca złodziei do wizyt, ponieważ wysyła informację o tym, że w domu ktoś jest i że każdy ruch na terenie posesji będzie zauważalny dla sąsiadów. Radzimy na co zwrócić uwagę podczas kompletowania oświetlenia ogrodowego.

Oświetlenie roślin
Ogród domowy to przede wszystkim miejsce, gdzie możemy uprawiać warzywa, pielęgnować kwiaty i sadzić drzewka. Ogród jest zatem polem do artystycznego wyrażenia się. Pamiętajmy jednak, że o ile w ciągu dnia rośliny same bronią się własnymi barwami, wyglądem i aromatem, to w ciągu nocy ich urodę należy wydobyć z ogarniających je mroków. Wybierajmy więc lampy, które pozwolą podświetlić rośliny od dołu, od góry lub pod kątem. Dzięki temu łatwo wyeksponujemy ich piękno i wykorzystamy intrygującą grę światła i cienia. W sytuacji, gdy chcemy oświetlić rośliny większych rozmiarów, najlepiej zastosować reflektory posiadające możliwość regulacji pod dowolnym kątem. Innym rozwiązaniem są słupki solarne, które oferują spore pole manewru w rozmieszczeniu i aranżacji oświetlenia ogrodowego. Pamiętajmy, że nie musimy skupiać się tylko i wyłącznie na kwiatach i krzewach, ponieważ równie spektakularnie wygląda oświetlenie zbiornika wodnego lub altanki.

Rozjaśnij sobie drogę
Oczywiście nie samymi kwiatami ogród stoi. Żeby móc do nich dojść potrzebne są dróżki, ścieżki oraz alejki, które również będą wymagały oświetlenia. W tej roli idealnie sprawdzą się wyżej wspomniane słupki świetlne, które sprawiają, że światło pada od dołu. Pamiętaj, że równie ważne jest też oświetlenie zabudowy i podjazdu. Najlepiej zastosować oświetlenie punktowe lub z czujnikiem ruchu. Przy bramie wjazdowej radzimy zdecydować się na oświetlenie z czujnikiem ruchowo-zmierzchowym.

Strefa rekreacji
Omówiliśmy już kwestie estetyczne i praktyczne, ale w końcu ogród ma być miejscem rekreacji. To tutaj chcemy spędzać letnie wieczory z bliskimi. Dobrze jeśli taka strefa towarzyska będzie oświetlona np. reflektorami punktowymi. Klimatu nadają lampy wzorowane na lampionach czy też dekoracyjne oświetlenie na stół bądź podłogę.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *