Rozmiar jest ważny! Co musisz wiedzieć o rozmiarze grzejników?

Rozmiar jest ważny! Co musisz wiedzieć o rozmiarze grzejników?

Czy wiesz, że źle dobrana wielkość grzejników może skutkować obniżeniem komfortu cieplnego w pomieszczeniach twojego domu? Dodatkowo niewłaściwe rozmieszczenie kaloryferów powoduje nierównomierne rozprzestrzenianie się ciepła. Warto więc zadbać o dobór odpowiedniego rozmiaru i usytuowanie grzejników tak, aby zapewnić sobie komfort cieplny. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać przy wyborze wielkości grzejników i ich usytuowaniu.

Grzejniki dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach. Również sposób podłączenia do nich rur bywa różny. Dobrze jest więc wybierać grzejniki do domu na wczesnym etapie budowy, zanim zostanie wykonana instalacja hydrauliczna. W przeciwnym razie może się okazać, że w domu będą konieczne przeróbki.

Wielkość grzejnika

Wielkość urządzenia powinna być uwarunkowana mocą, z jaką ma oddawać ono ciepło. W przypadku, gdy decydujemy się na grzejniki inne od tych przewidzianych w projekcie, to powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy ich moc jest odpowiednia. Najpierw zatem trzeba ustalić jej wartość. Pamiętajmy przy tym, że stale udoskonalane systemy ociepleń i coraz lepsze właściwości termoizolacyjne okien powodują, że odpowiednia będzie wartość już o połowę mniejsza. Jeżeli priorytetami są dla ciebie oszczędność i ekologia musisz bardzo dokładnie określić niezbędną wydajność cieplną grzejników. Najprościej zobaczyć, jakie zakłada projekt i znaleźć do nich alternatywę. Jednak lepszym rozwiązaniem jest odniesienie się do informacji o stratach ciepła w pomieszczeniach, na podstawie której możemy samodzielnie obliczyć wymaganą wydajność cieplną grzejnika. Bywają przypadki, gdy grzejnik zaproponowany przez projektanta ma zbędną nadwyżkę wydajności. Jeżeli sami poszukamy wśród innych modeli, to są spore szanse że znajdziemy zamiennik. Pamietajmy, że zbyt duży grzejnik nie sprawi, że pomieszczenie będzie się przegrzewać, jeżeli jest wyposażony w zawór termostatyczny automatycznie ograniczający moc. Ryzyko wyższych rachunków za ogrzewanie w tej sytuacji nie występuje. Minusem jest to, że cena większego grzejnika będzie poprostu wyższa. Zatem dzięki precyzyjnemu ustaleniu mocy może udać nam się zaoszczędzić pieniądze i wyeliminować problem zmieszczenia grzejnika w niewielkim miejscu. Dodatkowym asepektem do rozważenie jest przewóz takiego grzejnika ze sklepu do domu, bywają one bardzo ciężkie a nie każdy sklep oferuje dowóz. Warto wtedy skorzystać z Grot transport.

Usytuowanie grzejników

Przy rozmieszczaniu grzejników w pomieszczeniu dobrze jest kierować się zasadą głoszącą, że kaloryfery powinny znajdować się w miejscach, w których występuje największa strata ciepła. Tym sposobem zapewnimy równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu i nigdzie nie będziemy odczuwać chłodu. Optymalnym rozwiązaniem jest usytuowanie grzejnika pod oknem.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *