Najlepsze miejsce na grzejnik - gdzie zamontować grzejnik?

Najlepsze miejsce na grzejnik – gdzie zamontować grzejnik?

Zaplanowanie, gdzie dokładnie zamontujemy urządzenia grzewcze w przestrzeni mieszkalnej jest bardzo ważne i warto podjąć się tego zadania już na etapie projektu budynku. Dzięki temu unikniemy ewentualnych i zupełnie niepotrzebnych robót czy remontu. W końcu nikt nie chce specjalnie kuć ścian tylko po to, aby wykonać specjalną wnękę na kaloryfer. Wyjaśniamy zatem, jak i gdzie najlepiej zainstalować grzejnik c.o., aby jego efektywność była jak najlepsza i zapewniała wysoki komfort jego użytkownikom.

Zasada jest ogólnie prosta – grzejnik najlepiej umieścić pod oknem lub przy ścianie zewnętrznej. Ze strategicznego punktu widzenia komfortu cieplnego są to najodpowiedniejsze miejsca. W sytuacji, gdy musimy wybrać inną lokalizację, radzimy wykorzystać ścianę boczną. Niestety będzie ona wymagać zwiększenia mocy cieplnej urządzenia o kilka procent. Oznacza to, że w okolicy samego grzejnika będzie wtedy zbyt ciepło, a przy oknie trochę za chłodno, jednak całe pomieszczenie zostanie odpowiednio ocieplone. Z kolei grzejniki stalowe i płytowe można łatwo zawiesić na ścianie bądź ustawić na specjalnych stojakach, które przytwierdza się do podłogi. Są to ciekawe rozwiązania estetyczne, które posiadają niewielką głębokość zabudowy. Co jeszcze musisz wiedzieć?

Ściana wewnętrzna

Szczerze radzimy unikać właśnie tej lokalizacji, ponieważ grzejnik umieszczony na ścianie wewnętrznej traci aż do 10% wydajności. Gdy jeszcze dodatkowo umieścimy go naprzeciw okna, zagwarantujemy sobie nierównomierny rozkład temperatury w mieszkaniu. Oznacza to, że ciepłe, ogrzane powietrze uniesie się w górę i podąży w stronę okna i chłodniejszej ściany, jednak nim do niego dotrze, powietrze zdąży się wychłodzić i tym samym nie stworzy potrzebnej do utrzymania ciepła bariery powietrznej. Skończy się to tak, że ściana wewnętrzna będzie przegrzana, a przeciwległa niedogrzana. Oczywiście zdarza się, że nie mamy wyjścia i musimy zamontować grzejnik na wewnętrznej ścianie. Wówczas najlepiej zdecydować się na powieszenia półki nad grzejnikiem, w odległości ok. 10 cm. Sprawi to, że ciepłe powietrze będzie płynęło docelowo do pomieszczenia. Dodatkowo, półka może posłużyć jako funkcjonalne siedzisko.

Miejsce pod oknem

W sytuacji, gdy montujemy grzejnik pod oknem, musimy pamiętać, że długość urządzenia nie może być większa niż szerokość okna, ponieważ nie wygląda to estetycznie. Pamiętaj jednak, że nie możesz kupić grzejnika o dowolnych wymiarach, jednak możesz spokojnie wybrać model o długości pasującej do wymiarów Twojego okna. Wówczas powinien on mieć więcej płyt grzewczych. Warto również wiedzieć, że zbyt duży grzejnik oraz za wysoka temperatura to zwyczajnie wyższe rachunki i duży dyskomfort dla domowników. Z drugiej strony nie możemy też dobierać wymiarów kaloryfera idealnie do wymiarów wnęki podokiennej, ponieważ potrzebny jest zapas miejsca na przyłącza i głowicę termostatyczną, które dodają grzejnikowi centymetrów.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *