Łączymy pomieszczenia - wyburzanie ścian wewnętrznych

Łączymy pomieszczenia – wyburzanie ścian wewnętrznych

Bardzo często dochodzimy do wniosku, ze pierwotny projekt wnętrz nie podoba się nam i chcemy coś w nim zmienić. Dobrym sposobem może być na przykład wyburzenie ścian, aby dzięki temu uzyskać nową przestrzeń która może dać bardzo interesujące możliwości aranżacyjne. Jednak nie jest to takie proste jak się wydaje, musimy bowiem pamiętać o kilku istotnych szczegółach.

Przed wyburzeniem – konsultacja z fachowcem

Zanim zabierzemy się do wyburzania ścian, dobrze jest zasięgnąć opinii fachowca. Zwłaszcza jeżeli nasz dom liczy już sobie sporo lat i nie jesteśmy do końca pewni, czy wszystko w nim zostało wykonane zgodnie z projektem, lub, co gorsza, takowego projektu nie posiadamy. Najmniej problemu będziemy mieli, gdy okaże się że chodzi o ścianę działową. Tutaj nie musimy posiadać żadnego pozwolenia i nie musimy się martwić że prace wyburzeniowe będą problemem dla konstrukcji naszego domu. Nieco więcej zachodu będzie jeżeli mówimy o ścianie konstrukcyjnej. Wprawdzie można ją wyburzyć, jednak wtedy konieczne jest wykonanie projektu przez fachowca. Gdy jednak okaże się, że ściana którą chcielibyśmy wyburzyć to ściana z kominem wentylacyjnym czy przewodem kominowym, musimy się liczyć z tym, iż nic nie będziemy mogli zrobić.

Czy potrzebne pozwolenie na wyburzenie

Nie możemy zapominać iż na wykonanie wielu prac w naszym domu w tym także na wyburzenia, musimy posiadać odpowiednie zezwolenia. Zwłaszcza gdy chcemy wyburzać ścianę nośną jest to konieczne i nie możemy o tym zapominać. Poza tym potrzebna jest zgoda właściciela domu lub jego administratora, gdy chcemy takie przeróbki wykonywać na przykład w mieszkaniach.

Wyburzanie – tylko profesjonalnie

Prac tego typu jednak lepiej nie przeprowadzać samodzielnie, zwłaszcza jeżeli mowa o starszym domu. Często bowiem okazuje się że w takich budynkach chęć wyburzenia ścian działowych może się źle zakończyć, ponieważ w związku ze źle wykonanymi podporami poważnie osłabia się strop. Oczywiście są na to sposoby można wykonać tak zwany podciąg, aby dzięki temu można było wyburzyć ścianę oraz sprawić, aby strop był tak samo bezpieczny. Podciąg to swoiste podparcie konstrukcji, aby można było bezpiecznie wykonać wyburzenie ściany. Na rynku dzisiaj bez problemu dostać można profile stalowe, które służą do wykonywania takich właśnie prac. Oczywiście to specjalista powinien stwierdzić, w jaki sposób zostanie on wykonany aby jak najlepiej spełniał swoją rolę i nie sprawiał problemów w czasie późniejszego użytkowania pomieszczenia. Dlatego takiego fachowca należy wybrać niezwykle starannie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *