Jak zamontować płyty gipsowe do ściany?

Jak zamontować płyty gipsowe do ściany?

Montaż płyt gipsowych nie jest bardzo skomplikowaną czynnością, ani szczególnie wymagającą. Jednakże, trzeba mieć pewne podstawy i kilka informacji, żeby zrobić to naprawdę dobrze i na najwyższym poziomie, żeby mieć korzyść z takich płyt na długie lata.

Ściana powinna być odpowiednio przygotowana, szczególnie, jeżeli decydujemy się na montaż na klej. Jest to najprostszy i jednocześnie najszybszy sposób na montaż takich płyt, jednocześnie pozwala na dość duże oszczędności. Wymaga jednak przygotowania ściany. Powinna być ona odpowiednio wygładzona i oczyszczona. Następnie należy na ścianie zaznaczyć układ płyt, jak mają przebiegać. Dzięki temu łatwiej będzie je wszystkie rozmieścić, a wykorzystane płyty mniej trzeba będzie przycinać, jeżeli wszystko zostanie dobrze zaplanowane.

Kolejnym krokiem powinno być właściwe przygotowanie ściany. Spoiwo musi stanowić idealnie równą powierzchnię ze ścianą. Jeżeli zaprawa wystaje poza cegły czy pustaki trzeba to koniecznie wyrównać. Oczywiście wiąże się to z kuciem. Dlatego całość ściany trzeba następnie po tym odkurzyć, w przeciwnym razie nie będzie możliwe trwałe przymocowanie płyty.

Na oczyszczone i przygotowane ściany nakładany jest grunt. Grunt dobiera się odpowiednio do poziomu chłonności podłoża. Musi, bowiem być dopasowany, żeby suchy tynk odpowiednio się trzymał. Zabezpieczenie przed pochłanianiem wody z zaprawy uchroni przed nietrwałością montażu.

Kolejny krok to nakładanie zaprawy na płytę. Na spodniej stronie płyty zaprawa nakładana jest plackami. Co kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów nakładane są okrągłe placki. Natomiast wzdłuż krawędzi nakładane są podłużne placki zaprawy, w większej częstotliwości.

Posmarowaną płytę przykłada się do ściany i dociska. Tak zamontowaną koryguje się pod kątem jej ułożenia pionowego i poziomego. Skorygowanie odbywa się za pomocą uderzeń gumowym młotkiem w płytę. Po skorygowaniu i uzyskaniu odpowiedniego ułożenia pozostawiamy płytę by mogła przywrzeć.

Przymocowane do ściany płyty wykazują minimalne odstępy między łączeniami. Należy je wypełnić. Przerwy między płytami wypełniane są masą szpachlową. Masa jest również rozprowadzana po całej długości łączenia i wygładzana. Można też wzmocnić łączenie zatapiając taśmę zbrojącą. Szpachla zostaje zeszlifowana.

Po ścianach przychodzi kolej na montaż sufitu. Najpierw musi powstać rusztowanie, do którego montowana jest płyta za pomocą metalowych wkrętów. Sufitu się nie klei.

Widać, zatem jak proste, banalne wręcz jest montowanie płyt kartonowo – gipsowych. Jedyne, co jest potrzebne to płyta, zaprawa i wkręty i oczywiście odrobina wiedzy.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *