Ogrodowe iluminacje

Ogrodowe iluminacje

Dobrze dobrane oświetlenie sprawi, że nasz ogród będzie subtelnie prezentował nie tylko bogactwo roślin i krzewów, ale również intrygującą grę światła i cienia. Niech Twój ogród zyska dwa oblicza – dzienne i nocne. O ile pierwsze będzie eksponować naturalne piękno, to drugie wydobędzie nieoczywiste aspekty poszczególnych roślin, wprowadzi aurę tajemniczości i stworzy romantyczną scenerię. Podpowiadamy jak to zrobić.

Oświetlenie ogrodu pozwala na stworzenie drugiego świata: nocnego i magicznego, wydobytego z mroku jednym pstryknięciem pilota lub przełącznika. Niezaprzeczalną zaletą takiej iluminacji jest to, że pozwala ona znacząco wydłużyć czas korzystania z ogrodu. Jest to szczególnie ważne w lecie, kiedy temperatura pozwala nam przesiadywać długo na zewnątrz. Lampy mogą zwracać uwagę na wyjątkową rzeźbę, oświetlać staw, wydobywać fakturę liści drzew lub podkreślać architekturę budowli.

Magiczny zakątek
Ciekawym pomysłem na aranżację oświetlenia ogrodowego jest nadanie jej magicznej aury. Oznacza to, że skupiamy się nie tylko na praktycznym aspekcie lamp, ale i na ich walorach estetycznych. Wówczas nawet alejki i drogi mogą być oświetlone niesamowicie prezentującymi się kulami świetlnymi. Ich kształt sprawia, że sprawdzą się w każdej aranżacji – od minimalistycznej do bardziej „barokowej”. W następnej kolejności skupmy się na takich lampach, które będą intrygować niecodzienną forma i barwą światła. Wykorzystaj barwne girlandy żaróweczek na długich przewodach, które będą oplatać pnie drzew lub słupy altany. Na ogrodowych przyjęciach świetnie sprawdzają się naftowe lampki, które nadają przytulnej atmosfery. W strefie towarzyskiej ciekawie wyglądają lampy z „domowym” kloszem, co buduje klimat „salonu ogrodowego”. Chcąc wyeksponować konkretne roślinki czy drzewka, skorzystajmy z oświetlenia punktowego. Snop silnego światła należy skierować na wybrany obiekt, którym może być roślina lub rzeźba. W ten sposób powstanie mocny kontrast między jasno iluminowanym elementem a ciemnym tłem, co wzbudzi aurę tajemniczości. W magicznym ogrodzie warto również zastosować różne barwy światła – od ciepłej do zimnej – które będą ze sobą współgrać.

Nowoczesny minimalizm
Nasz ogród może uzyskać również bardziej nowoczesną aurę, w czym pomogą nam starannie dobrane lampy. Najważniejsze jest tu wykorzystanie ich designu. W minimalistycznym ogrodzie powinniśmy wykorzystać jedną barwę światła, najlepiej zimną. Istotne jest również to, żeby nie przesadzić z ilością lamp – tutaj mniej, znaczy więcej. Oznacza to, że w strefie towarzyskiej lepiej wykorzystać kilka dużych prostopadłościenne lampy niż girlandy barwnych lampek. Wybierajmy lampy proste, których projekt zasadza się na bryłach geometrycznych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *