Na co zwracać uwagę oświetlając ogród?

Na co zwracać uwagę oświetlając ogród?

Dobrze dobrane oświetlenie terenów zewnętrznych posesji jest niezbędne. Chodzi o podświetlenie ścieżek, schodów, podjazdu, wejścia oraz elewacji domu, co pomaga między innymi trafić kluczem w zamek. Co więcej, właściwe oświetlenie zewnętrzne efektywnie odstrasza włamywaczy, ponieważ trudno pozostać niewidocznym na tle rozświetlonych ścian i dróg. Jak jednak dobrze zaplanować zewnętrzną iluminacje?

Najlepiej, jeśli system oświetlenia zewnętrznego zostanie ujęty już w projekcie domu. Należy przemyśleć, które fragmenty budynku lub ogrodu będą przez nas najczęściej uczęszczane oraz które chcemy specjalnie wyeksponować. Zaplanowanie rozmieszczenia elementów świetlnych powinno przebiegać już na etapie montowania instalacji elektrycznych. Pamiętajmy, żeby tworząc projekt całego oświetlenia zewnętrznego zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, jak rzeźba terenu, kształt i metraż budynku, jego bryła, nasadzenia, wysokość oraz rodzaj zastosowanego ogrodzenia.

Kwestia instalacji elektrycznej
Instalację elektryczną zasilającą oświetlenie zewnętrzne domu należy podłączyć do instalacji domowej. Najlepszym wyjściem jest podłączenie jej do oddzielnego obwodu chronionego dwoma rodzajami wyłączników: nadmiarowoprądowym oraz przeciwporażeniowym. O samej instalacji lepiej pomyśleć przed zagospodarowaniem ogrodu, ponieważ układanie kabli wymaga wykonania wykopów w trawniku czy rabatkach, co zwyczajnie w przypadku gotowych aranżacji będzie wymagało ich zniszczenia. Wykonanie projektu instalacji oświetleniowej oraz prace montażowe powinno zlecić się elektrykowi z uprawnieniami. Od tego, jak wysokim napięciem będzie zasilane oświetlenie zewnętrzne, zależy dopuszczalna moc lamp oraz możliwość podłączania do instalacji zewnętrznej dodatkowych urządzeń, np. elektrycznego grilla. Zasilanie niskim napięciem 12 lub 24 V będzie idealne dla niewielkich działek, z kilkoma punktami oświetleniowymi rozmieszczonymi na drodze do budynku. W przypadku dużych posesji, gdzie znajdzie się duża liczba źródeł światła, lepiej wykonać instalację zasilaną napięciem sieciowym 230 V.

Ułożenie kabli
W sytuacji, gdy w ogrodzie ma znaleźć się kilka obwodów oświetleniowych, to obwody te należy wyodrębnić z głównego obwodu zasilającego oświetlenie zewnętrzne i podłączyć je do odpowiednich aparatów sterujących. Do obwodów, które mają zasilać lampy niskonapięciowe, należy podłączyć transformatory i dodatkowe bezpieczniki montowane za transformatorem. Wszystkie wymienione urządzenia i bezpieczniki najlepiej zamontować w dodatkowej rozdzielnicy, którą należy umieścić w łatwo dostępnym miejscu, a przewody zasilające wyprowadzić na zewnątrz w rurkach poprowadzonych po ścianie domu. Pamiętajmy, że droga, którą będzie prowadzony kabel zasilający poszczególne lampy, nie może przebiegać blisko dużych drzew, wzdłuż fundamentów i w odległości mniejszej niż 80 cm od rur wodociągowych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *