Jak wybrać osuszacz powietrza?

Jak wybrać osuszacz powietrza?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zbyt duża wilgoć to problem pojawiający się w wielu polskich mieszkaniach i domach. Problem ten nasila się szczególnie zimą, kiedy w pomieszczeniach wietrzy się rzadziej. Skutkiem są grzyby, pleśnie, drobnoustroje, złe samopoczucie, a w najgorszym wypadku nawet poważne choroby. Na szczęście można łatwo uniknąć wizyt u lekarza – wystarczy zaopatrzyć się w dobry osuszacz powietrza.

Bardzo ważną kwestią przy wyborze urządzenia do osuszania powietrza jest jego wydajność. To właśnie tę wartość znajdziemy na każdym modelu tego typu sprzętu. Wyraża się ją w litrach na dobę lub godziny. W niewielkich mieszkaniach do 40 m2 wystarczy nabyć osuszacz o wydajności około 10 l/24 h. Większa pomieszczenia do 80 m2 będą potrzebować sprzętu o większej sprawności – 20 l/24 h. Urządzenia takie znajdziesz na mateomarket.pl. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak działa osuszacz powietrza?
Osuszacz powietrza to urządzenie, które potrafi skraplać parę wodną i odprowadzać ją w postaci pary wodnej do specjalnego zbiornika. Tym sposobem urządzenie zmniejsza wilgotność powietrza powstającą podczas suszenia prania, gotowania, osusza powietrze w niewietrzonych pomieszczeniach, takich jak piwnice czy spiżarnie oraz pochłania przykre zapachy. Dzięki takiemu działaniu położona na ścianie farba czy tynk wyschną dużo szybciej. Tak naprawdę dobry osuszacz powietrza przyda się w każdym wnętrzu. Otóż prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 60%. W sytuacji, gdy jest ona zbyt wysoka, istnieje ryzyko rozwoju bakterii, pleśni i grzybów, a to może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Chodzi o takie choroby, jak astma, problemy z zatokami, a w najgorszym wypadku nawet uszkodzenie nerek czy choroba nowotworowej.

Rodzaje urządzeń
Możemy wyróżnić dwa rodzaje osuszaczy – kondensacyjny i absorpcyjny. Pierwsze posiadają tak zwany kompresor, co sprawia, że zasysane przez urządzenie powietrze jest najpierw skraplane w parowniku, a woda odprowadzana jest do specjalnego zbiornika. W skraplaczu powietrze jest ponownie ogrzewane, następnie wydmuchiwane na zewnątrz. Temperatura wydmuchiwanego powietrza będzie cieplejsza o jedyne 2 stopnie. Należy zaznaczyć, że osuszacze kondensacyjne są bardzo skuteczne, ale ich wydajność nie jest stała i zależy od temperatury oraz wilgotności pomieszczenia. Z kolei osuszacze absorpcyjne wyposażone są w pokrytą higroskopijną substancją element, tzw. rotor. Wilgoć z powietrza przechodzącego przez rotor jest absorbowana, skraplana, a potem trafia do specjalnego zbiornika na wodę. Powietrze, które wydostaje się na zewnątrz, jest cieplejsze o mniej więcej 10 stopni, dlatego osuszacz absorpcyjny dodatkowo ociepla wydmuchiwane powietrze. Tego typu osuszacze są mniej wydajne niż kondensacyjne, jednak ich praca nie zależy do temperatury otoczenia i wilgotności zasysanego przez nie powietrza.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *