Czy potrzebujesz czujnika czadu?

Czy potrzebujesz czujnika czadu?

Obecnie, czujniki czadu są najskuteczniejszą metodą ochrony przed niebezpiecznym działaniem tlenku węgla. Instalacja właściwego czujnika tlenku węgla pozwala na spokojne rozpoczęcie sezonu grzewczego, w którym znacząco wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Sprawdź, jak się przed tym uchronić. Podpowiadamy, jaki czujnik tlenku węgla wybrać.

Sezon grzewczy to czas, kiedy należy wykonać przegląd systemu ogrzewania w domu. Najważniejsze jest to, aby zadbać o nasze bezpieczeństwo i nie narażać się na zagrożenie zatrucia czadem. Oczywiście najskuteczniejszym sposobem ochrony przed niebezpiecznym działaniem tlenku węgla jest wyposażenie pomieszczeń we właściwe detektory czadu.

Dla kogo są czujniki czadu?
Na zatrucie tlenkiem węgla szczególne narażeni są użytkownicy tradycyjnych kotłów węglowych, piecyków gazowych z otwartą komorą spalania czy kominków, oraz w których znajdują są wspólne piony wentylacyjne. Należy zawsze prawidłowo o nie dbać, utrzymywać w nienagannej czystości oraz stosować zgodnie z ich przeznaczeniem. Pamiętajmy, że absolutnie wszystkie urządzenia grzewcze powinny być instalowane przez specjalistów. Nigdy nie rób tego na własną rękę, ponieważ nieprawidłowo zamontowana instalacja może być przyczyną prawdziwej tragedii. Dodatkowo, należy wykonywać coroczne przeglądy instalacji i przewodów kominowych, które są nie tylko prawnym obowiązkiem właścicieli i administratorów budynku, ale w znaczącym stopniu poprawiają bezpieczeństwo i zmniejszają ryzyko pojawienia się czadu

Jakie są zagrożenia?
Statystyki Państwowej Straży Pożarnej wyraźnie pokazują, że co roku w wyniku zatruć CO ginie kilkadziesiąt osób, a kilkaset trafia do szpitala. Najczęściej nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich instalacji oraz urządzeń grzewczych. Chodzi o takie problemy, jak niesprawny piecyk gazowy, wady konstrukcyjne lub brak drożności przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Wówczas wydziela się tlenek węgla potocznie zwany czadem, który jest gazem trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Do najczęstszych objawów zatrucia tlenkiem węgla należą bóle głowy, mdłości, osłabienie mięśni, a nawet utrata przytomności oraz zatrzymanie akcji serca.

Działanie czujnika czadu
Elektroniczne detektory czadu działają w bardzo prosty sposób, który opiera się na ciągłym kontrolowaniu stężenia gazu w pomieszczeniu. Ilekroć stężenie tlenku węgla przekroczy minimalne stężenie, czujnik uruchamia alarm dźwiękowy oraz świetlny, informując o zaistniałym zagrożeniu. Urządzenie montuje się w pobliżu potencjalnego źródła emisji tlenku węgla, ale nie dalej niż 6 m od niego. Detektor potrzebuje przestrzeni, dlatego nie można chować go za meblami, zasłonami lub innymi przedmiotami ograniczającymi dopływ powietrza.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *