Ściany ogólnie

Ściany ogólnie

Pionowa przegroda budynku, która spełnia funkcję osłonową lub konstrukcyjną, to ściana. Ściany możemy podzielić na:

– osłonowe zewnętrzne,

– konstrukcyjne wewnętrzne,

– konstrukcyjno-osłonowe zewnętrzne,

– działowe.

Ponadto, w budynkach mogą występować ściany osłonowe wewnętrzne, których przeznaczeniem nie jest jednak osłona budynku od czynników atmosferycznych, ale oddzieleni dwóch wnętrz o różnej temperaturze, hałaśliwości, lub wilgotności. Ściany takie są odmianą ścian działowych.
W zależności od położenia w stosunku do poziomu terenu ściany dzielimy na podziemne i nadziemne, a w zależności od poziomu kondygnacji w budynku, na ściany piwnic, pięter, poddasza. W ścianach występują często różne elementy dodatkowe, wpływające na ich konstrukcję, cechy użytkowe, lub wygląd zewnętrzny. Do elementów tych zaliczamy okna i element konstrukcyjny przekrywający otwór okienny, zwany nadprożem. Ponadto zwieńczenie całości ściany lub jej części nazywa się gzymsem. Gzymsy dzielą się na wieńczące, oraz międzypiętrowe – tzw. kordonowe. Podstawa ściany w poziomie terenu ma zazwyczaj kształt odsadzki poziomej, która nazywa sie cokołem. element ściany pomiędzy dwoma otworami okiennymi, na którym opiera się nadproże, nazywamy filarem międzyokiennym, a część ściany pod oknem – ława podokienna.

Ława podokienna często ma mniejszą grubość niż reszta ściany, przez co powstaje we wnętrzu wnęka podokienna wykorzystywana na umieszczenie grzejnika lub szafki podokiennej.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *